Józefosław

Sakrament chrztu świętego

17 października 2014

Sakrament chrztu świętego udzielany jest w naszej parafii w niedziele (z wyjątkiem Niedzieli Palmowej) oraz w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy podczas Mszy Świętej o godz. 12.30.

Aby sporządzić akt chrztu świętego dziecka, należy zgłosić się do kancelarii na trzy tygodnie przed chrztem (nie ma konieczności wcześniejszego rezerwowanie terminu, ponieważ chrzcimy tyle dzieci, ile jest zgłoszonych) i przynieść następujące dokumenty:

 • akt urodzenia dziecka z USC (do wglądu)
 • akt ślubu kościelnego rodziców dziecka (nie mylić z aktem USC), jeśli ślub był zawierany poza naszą parafią (do wglądu). Jeśli zawierany był sakrament małżeństwa ze skutkami cywilnymi (tzw. ślub konkordatowy), wystarczy przynieść (do wglądu) wręczony przy okazji ślubu dokument cywilno-kościelny o zawarciu sakramentu małżeństwa
 • dane chrzestnych: imię i nazwisko, wiek i adres zamieszkania
  (w wyjątkowych sytuacjach może być tylko chrzestny lub chrzestna; nie ma możliwości by chrzestnymi byli dwaj mężczyźni lub dwie kobiety).

Jeśli chrzestni są spoza naszej parafii, to w dniu chrztu przedstawiają zaświadczenie z parafii zamieszkania, że mogą pełnić tę funkcję. Ponadto, jeśli rodzice chrzestni mieszkają daleko i utrudnione byłoby przekazanie im kartek do spowiedzi, to powinni wziąć je również ze swojej parafii zamieszkania.

Bezpośrednim przygotowaniem rodziców oraz chrzestnych jest konferencja przed chrztem. Konferencja odbywa się w sali Jana Pawła II za kościołem lub w sali pod zakrystią o godz. 19.00. Trwają około 45 minut. Ostatnie terminy sobotnich konferencji w 2017 roku: 16 i 30 grudnia. Terminy konferencji w pierwszym półroczu 2018 roku:

 • 13 i 27 stycznia
 • 10 i 24 lutego
 • 10 i 24 marca
 • 07 i 21 kwietnia
 • 05 i 19 maja
 • 02, 16 i 30 czerwca