Józefosław

Sakrament chrztu świętego

17 października 2014

Sakrament chrztu świętego udzielany jest w naszej parafii
w niedziele (z wyjątkiem Niedzieli Palmowej) oraz w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy podczas Mszy Świętej o godz. 12.30.

Uwaga: Nie będzie chrztów w niedzielę 28 maja 2017. W tym dniu o 12.30 jest Msza św. prymicyjna.

Aby sporządzić akt chrztu świętego dziecka, należy zgłosić się do kancelarii na dwa tygodnie przed chrztem (nie ma konieczności wcześniejszego rezerwowanie terminu, ponieważ chrzcimy tyle dzieci ile jest zgłoszonych) i przynieść następujące dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka z USC (do wglądu);
  • akt ślubu kościelnego rodziców dziecka (nie mylić z aktem USC), jeśli ślub był zawierany poza naszą parafią (do wglądu). Jeśli zawierany był sakrament małżeństwa ze skutkami cywilnymi tzw. ślub konkordatowy wystarczy przynieść (do wglądu) wręczony przy okazji ślubu dokument cywilno-kościelny o zawarciu sakramentu małżeństwa;
  • dane chrzestnych: imię i nazwisko, wiek i adres zamieszkania
    (w wyjątkowych sytuacjach może być tylko chrzestny lub chrzestna; nie ma możliwości by chrzestnymi byli dwaj mężczyźni lub dwie kobiety).

Jeśli chrzestni są spoza naszej parafii, to w dniu chrztu przedstawiają zaświadczenie z parafii zamieszkania, że mogą pełnić tę funkcję. Ponadto jeśli rodzice chrzestni mieszkają daleko i utrudnione byłoby przekazanie im kartek do spowiedzi, to powinni wziąć je również ze swojej parafii zamieszkania.

Bezpośrednim przygotowaniem rodziców oraz chrzestnych jest konferencja przed chrztem. Terminy sobotnich konferencji w 2017 roku:

3 czerwca

17 czerwca

1 lipca

15 lipca

29 lipca

12 sierpnia

26 sierpnia

9 września

23 września
7 października
21 października
4 listopada
18 listopada
2 grudnia
16 grudnia
30 grudnia

 

Konferencja odbywa się w Sali Jana Pawła za kościołem o godzinie 19.00. Trwają około godziny.