2017 04 02 V Niedziela Wielkiego Postu

3 kwietnia 2017

2017 04 02 V Niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś piąta niedziela Wielkiego Postu. Bóg wydobywa nas z grobu grzechu oraz śmierci i daje nam nowe życie, życie w Duchu Świętym. Ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na skutki grzechu, duch jednak ma życie wskutek usprawiedliwienia. Od dzisiaj rozpoczyna się druga cześć Wielkiego Postu – część pasyjna, w której liturgia koncentruje się na ukazaniu męki Jezusa Chrystusa dającej nam zbawienie.
2. Dziś przypada dwunasta rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Módlmy się za Jego wstawiennictwem, wracajmy do nauczania, które nam zostawił.
3. W piątek będzie tylko jedna droga krzyżowa o godzinie 18.30 – ulicami Józefosławia. Zapraszamy wszystkich do udziału, niech to będzie wyraz naszej wiary, że męka Jezusa Chrystusa i Jego śmierć jest wyrazem miłości Boga do każdego człowieka. Przedstawiciele grup parafialnych będą czytać rozważania do poszczególnych stacji i następnie nieść krzyż w następującym porządku: stacja pierwsza – ministranci, druga – schola dziecięca; trzecia – Wspólnota Żywego Różańca; czwarta – Caritas; piąta – Szafarze Komunii Świętej; szósta – Oaza Dzieci Bożych; siódma – Różaniec rodziców za dzieci; ósma – Ruch Światło-Życie młodzież; dziewiąta – Ruch Światło-Życie Domowy Kościół; dziesiąta – chór; jedenasta – kapłani; dwunasta – kandydaci do bierzmowania; trzynasta – lektorzy; czternasta – rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej
4. Za tydzień Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Eucharystia rozpocznie się od Ewangelii mówiącej o wjeździe Jezusa do Jerozolimy oraz błogosławienia palm. Przynieśmy wszyscy palmy. Są one wyznaniem, ze Jezus jest naszym Królem i Wodzem.
5. Gorzkie żale dzisiaj i za tydzień w niedzielę o godzinie 17.30.
6. W czwartek pierwszy miesiąca modlimy się o świętość kapłanów. Po Mszy Świętej wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu do godziny 22. Jezus czeka, aby spotkać się z Tobą osobiście.
7. W piątek pierwszy miesiąca sakrament pokuty i pojednania czyli spowiedź od godziny 17.
8. CARITAS naszej parafii rozprowadza świece na stół świąteczny. Świeca taka to symbol solidarności ze wszystkimi potrzebującymi w Polsce i w świecie. Symbol pamięci o tych, którym brakuje domu, środków do życia, lekarstw a przede wszystkim miłości i dobroci. Świece można nabyć w kruchcie kościoła.
9. Zachęcamy do włączenia się w akcję Caritas pomocy rodzinom w Aleppo w Syrii. Foldery informacyjne są na stoliku na końcu kościoła.
10. Przypominamy, że w dzień powszedni spowiadamy pół godziny przed każdą Mszą Świętą
11. We wczorajszym turnieju ministrantów w piłce nożnej nasi ministranci zajęli pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum i drugie miejsce w kategorii szkoła podstawowa i liceum.
12. Dziękujemy za wszelkie ofiary składane na potrzeby Kościoła.
14. Wyjazd z naszej parafii na diecezjalny dzień młodzieży w Wilanowie w sobotę autokarem o godzinie 10. Zapisy w zakrystii.
15. Wszystkim życzymy dobrego przeżycia czasu pasyjnego Wielkiego Postu..

Zaproszenie Arcybiskupa Warszawskiego przed Świętami Wielkanocnymi 2017

Bracia i siostry,

w najbliższych dniach, przed świętami Wielkiej Nocy, będą miały miejsce trzy wydarzenia o charakterze diecezjalnym, na które pragnę już dzisiaj wszystkich Was zaprosić:

W sobotę, przed Niedzielą Palmową, 8 kwietnia, od godz. 11.00, odbędzie się czuwanie młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, z racji Światowych Dni Młodzieży przeżywanych w diecezjach. W tym roku Ojciec Święty Franciszek wyznaczył hasło tego spotkania – Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. W duchu tych słów, razem z Maryją, będziemy dziękować Panu Bogu i prosić o błogosławieństwo dla całej młodzieży naszej archidiecezji.
Zapraszam gimnazjalistów, licealistów, młodzież studencką i pracującą wraz z duszpasterzami na to spotkanie i wspólną modlitwę. Będzie to też okazja do poznania otwartej już Świątyni Opatrzności Bożej i budowania wokół niej wspólnoty młodych.

W Wielki Czwartek – 13 kwietnia – zapraszam do Archikatedry św. Jana Chrzciciela wszystkich kapłanów diecezjalnych i zakonnych na uroczystą celebrację Mszy Krzyżma i odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę za swoich kapłanów.
W Wielki Piątek – 14 kwietnia – o godz. 20.00, z akademickiego kościoła św. Anny, wyruszy Droga Krzyżowa, która przejdzie ulicami Warszawy. Zapraszam diecezjan do wspólnej modlitwy za Kościół w Archidiecezji Warszawskiej, za nasze miasto i za Polskę.

Wszystkim Wam, bracia i siostry, życzę błogosławionych i radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

† Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski